Püskürtme Galvaniz

Neden galvaniz

Daldırma Galvanize Alternatif Yeni Bir Teknoloji “ Thermal Arc Spray Metalizing ” ( Püskürtme Galvaniz )

Püskürtme galvaniz ( thermal arc spray metalizing ) yöntemin şu şekilde uygulanır :

  1. 1)  Metal yüzeyler grid veya misket kumlama yöntemiyle tüm kirlerden ve pastan arındırılarak metalin ana gövdesinde küçük gözeneklerden oluşan temiz bir yüzey oluşturulur .
  2. 2)  Çinko (Zn ), Çinko – Alüminyum alaşımı (% 85 Zn-%15 Al) teller elektrik arc yöntemi ile eritilip sıvı hale getrildikten sonra püskürtme tabancası yardımıyla komprosörden basılan yüksek basınçlı hava ile partiküller halinde çelik parçanın kumlamadan sonra oluşan gözenekli yüzeyine püskürtülür.Böylece metal yüzeyindeki tüm boşluklar doldurulur ve pürüzsüz bir yüzey elde edilir.
  3. 3)  Bu yöntemle yapılan kaplama işleminde metal ile alaşım arasında çok kuvvetli bir bağ oluşur ve yaklaşık 30-35 yıl gibi uzun bir ömrü vardır.
  4. 4)  Ardından da malzemenizi istediğiniz renge boyayabilir ya da kendi orijinal metalik renginde kullanabilirsiniz.

Şirketimiz , Amerika’da uygulanmaya başlanan ve dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan fakat ülkemizde yeni olan püskürtme galvaniz (Thermal arc spray metalizing ) tenolojisini Türkiye’de uygulayan ilk firmalardandır.Püskürtme galvaniz;sıcak daldırma galvanize uygun olmayan bütün parçalara uygulanabilecek en etkili kaplama metodudur.

Bu güne kadar Türkiye ‘de metallerin korunması için genel olarak daldırma galvaniz veya epoksi boya kullanılıyordu ,halada kullanılmaya devam ediyor.Fakat daldırma galvanizin bazı dezavantajlarından dolayı ülkemizde alternatif bir teknolojiye büyük ihtiyaç vardır .Bu dezavantajları şöyle sıralayabiliriz :

1) Geometrik olarak biçimsiz , çok geniş veya çok uzun malzemelere , galvaniz havuzuna sığmadığından dolayı daldırma galvaniz yapılamamaktadır .Fakat püskürtme galvaniz yöntemi , genişlik ve uzunluk sınırlaması olmaksızın bütün malzemelere uygulanabilmektedir.

2) Et kalınlığı küçük , ince malzemeler daldırma galvanizde uzun süre yüksek derecede (450 C) sıcaklığa maruz kaldıklarından fiziksel ve kimyasal bozulmalara maruz kalırlar.Bu da istenmeyen bir özelliktir. Püskürtme galvanizde ise böyle bir problem olmamaktadır.Çünkü malzemenin yüzeyi kumlama yöntemi ile temizlendikten sonra eritilmiş kaplama malzemesi yüksek basınçlı hava ile yüzeye yapıştırılmaktadır.Dolayısıyla yüksek derecede ısıya maruz kalan eleman kaplanacak malzeme değil kaplama malzemesidir.Bu yüzden kaplanacak malzemede herhangi bir fiziksel veya kimyasal bozulma olmamaktadır.

3) Sıcak daldırma galvaniz teşkilatı pahalı ve yaygın olmayan bir teşkilattır, yöntemin lojistiği sorun yaratabilir . Ayrıca parçaların sökülmesi ve galvaniz fabrikasına götürülmesi de gerekir, oysa püskürtme galvaniz uygulamalarında galvaniz teşkilatı daha basit, kolay kurulabilen ve sahada da uygulanabilen bir yöntemdir.

DEV-MAK

PROJE İNŞAAT ve METAL MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ

  1. 5)  Püskürtme yöntemiyle yapılan galvanizde istenilen kalınlık ve homojen galvaniz kaplama yapılır. Daldırma yöntemiyle yapılan galvanizde kaplama homojen olmaz (her nokta farklı kalınlıkta kaplanır.)
  2. 6)  Daldırma yöntemiyle yapılan galvaniz sonrası yüzeye boya uygulanamaz. Yüzey pürüzsüz olduğu için uygulanan boya yüzeye tutunamaz ve kalkar. Püskürtme yöntemiyle yapılan galvanizde yüzey pürüzlü olduğu için her türlü boya uygulaması yapılabilir.
  3. 7)  Püskürtme yöntemiyle yapılan galvanizlemede yüzey pürüzlü olduğu için galvanizin yapışma kuvveti 7 Mpa görür. ( Daldırmada bu değer düşüktür ) Buda galvanizin uzun ömürlü olmasını sağlar.
  4. 8)  Püskürtme yöntemi her türlü projeyi uygulama imkanı verir. Parçaların büyük ve hacimli olması galvanizlemeye engel değildir. Daldırma yöntemi ile ancak havuza girebilecek şekilde parça boyutlandırması yapılabilir.Buda her türlü projeyi uygulamaya EN BÜYÜK ENGELDİR.

Kısaca püskürtme yöntemiyle yapılan galvanizleme teknolojisi yeni, uzun ömürlü, üstün bir yöntemdir.Avrupada bütün açık alan çelikleri bu yöntemle galvanizlenip üzerine boya uygulaması yapılmaktadır. Ülkemizde boğaz içi köprüleri bu yöntemle galvaniz kaplanmış olup uzun yıllardır bakıma ihtiyaç duymadan kullanılmaktadır. Yaya üst geçitlerine en uygun galvanizleme yöntemi püskürtme galvaniz yöntemidir.Ülkemizde karayoları 9. Bölgede PÜSKÜRTME GALVANİZ ve BOYA UYGULAMASI ilk defa birlikte yapılmış olup sonuç ortadadır. Galvaniz üstüne yapılan boya uygulaması malzemenin ömrünü 2 katına çıkarmaktadır.