Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak Daldırma Galvaniz Nedir?

Galvaniz adı ile bilinen işlem asıl olarak, korozyona karşılık olarak bir metalin çinko ile kaplanmasına denilmektedir. Galvaniz çeşitleri kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Bu çeşitlerden ilki elektro galvaniz iken ikincisi ise sıcak daldırma galvaniz kaplamasıdır. Bu iki çeşit işlemi de kaplanacak metale göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kullanım alanları ve yapım işlemleri olarak da farklılık gösteren bu çeşitlerden en çok kullanılan galvaniz çeşidi, sıcak daldırma galvaniz kaplamadır.

Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak daldırma galvaniz kaplaması endüstriyel alanda sanayinin gelişiminden beri kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu kaplama çeşidi, ürün ömürlerinde oldukça iyi bir fark yaratarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. Sıcak daldırma galvaniz işlemi, erimiş çinko maddesi içeren bir kettle içerisine çeliğin daldırılmasıdır. Kettle içerisine atılan çelik, erimiş haldeki çinko ile reaksiyon içerisine girerek çelik için metalürjik bir alaşım kaplama oluşturur. Bu kaplama oldukça dayanıklı ve üstün bir koruma sağlar.
Galvaniz çeşitleri arasında sıcak daldırma galvaniz işlemi, çeliğin korunması için en iyi yöntemlerden birisidir. Bu işlem sonucunda çelik daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir hale gelir. Aynı zamanda sıcak galvaniz ile kaplanan ürünlerde yıllar boyunca herhangi bir bakım ya da onarım işlemi gerekmez.